تبلیغات
مطالب اینترنتی - ۱۰ مورد از بزرگترین اسرار علمی سال ۲۰۱۷ که بدون پاسخ باقی‌ مانده‌اند
 
مطالب اینترنتی


دانشمندان گرچه پاسخ بسیاری از اسرار علمی را کشف کرده‌اند اما همچنان از توجیه بسیاری از اسرار حل نشده، عاجز هستند و با آنها دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. در این مطلب شما را با جدید‌ترین رازهای بی‌پاسخ آشنا خواهیم کرد.

۱۰ اسرار علمی حل نشده در سال ۲۰۱۷

با پیشرفت تکنولوژی ما توانسته‌ایم بسیاری از اسرار جهان را کشف کنیم اما علی‌رغم این پیشرفت‌ها هنوز هم بعضی از رازهای این عالم بی‌پاسخ مانده‌اند و کسی قادر به توضیح این شگفتی‌های علمی نیست. هیچ چیز به‌اندازه‌ی کشف یک معمای علمی نمی‌تواند لذت‌بخش باشد و سر به‌‌مهر بودن این رازهای حل نشده، دلیل جذابیت آنها است. در ادامه با گجت نیوز همراه شوید.

پیشران موتور الکترومغناطیسی (EM Drive)

پیشران موتور الکترومغناطیسی

دانشمندان ناسا در سال ۲۰۱۵ با آزمایش نمونه‌ی اولیه یک موتور جدید در مرکز فضایی جانسون، به این نتیجه رسیدند این موتور قادر به تولید نیروی پیشران است. نام این سیستم پیشران موتور الکترومغناطیسی (EmDrive) یا پیشران محفظه تشدید (resonant cavity thruster) است. این ایده براساس استفاده از محفظه تشدید است که میدان الکترومغناطیسی را در یک محفظه فلزی به دام انداخته و سرانجام باعث تبدیل نیروی محرکه به انرژی الکترومغناطیسی می‌شود. در هر صورت، چنین سیستمی قانون سوم حرکت نیوتن را که می‌گوید هر عملی را عکس‌العملی است مساوی و در خلاف جهت، نقض می‌کند؛ به‌عبارتی دیگر انرژی نه به‌ وجود می‌آید و نه از بین می‌رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود.

ناسا سفر کرم‌ چاله‌ای و رسیدن به سرعتی بیش از سرعت نور را ممکن می‌داند، گرچه برای رسیدن به چنین سرعتی راهی طولانی در پیش است. اما به اعتقاد‌ ناسا در حال حاضر سفر کردن با سرعتی بیش از سرعت نور مانند داستان‌های علمی تخیلی به نظر می‌رسد و هنوز بهترین ایده برای سفرهای میان ستاره‌ای، موتورهای یونی هستند. موتورهای سوخت فسیلی و شیمیایی، موتورهای هیدروژنی و موتورهای یونی همگی پیشران‌هایی هستند که امروزه در وسیله‌های گوناگونی استفاده می‌شود.

مهاجرت دسته‌جمعی نهنگ‌ های گوژپشت

 نهنگ‌ های گوژپشت

بسیار از نهنگ‌ها زندگی خود را در گروه‌های کوچک و به‌صورت دسته‌جمعی می‌گذارند اما در مقابل بعضی از نهنگ‌‌ها نیز تمایل دارند به صورت دسته‌جمعی تغذیه، مهاجرت و جفت‌گیری کنند. دانشمندان اخیرا گروه‌هایی از ۲۰ و ۲۰۰ تایی نهنگ‌ها را در سواحل جنوب غربی آفریقا مشاهده کرده‌اند که تاکنون سابقه نداشته است. نهنگ ‌های گوژپشت در تابستان برای تغذیه به آب‌های جنوبگان می‌روند و بعد از ذخیره چربی کافی برای زمستان به سواحل نیمه‌گرمسیری و گرمسیری مهاجرت می‌کنند. دانشمندان توضیحی برای این اسرار علمی ندارند و نیاز به مطالعات بیشتری دارند. با این حال آنها می‌گویند افزایش جمعیت نهنگ‌ های گوژپشت و تغییر شرایط آب‌های اقیانوس‌ها می‌تواند دلیل آن باشد.

مدل‌‌های فراتر از استاندارد فیزیک

مدل‌های استاندارد فراتر از فیزیک ذره‌ای

سال‌هاست که دانشمندان از مدل استاندارد فیزیک ذره‌ای برای توضیح برهم‌کنش‌ها و رفتار تمام ذرات جهان استفاده می‌کنند که کاملا شناخته شده است. اخیرا دانشمندان خبر از کشف ذارت اتمی دادند که رفتار عجیبی دارند و برخلاف قوانین مدل استاندارد فیزیک رفتار می‌کنند. محققان این پدیده را به‌هنگام تبدیل ذرات مزون B به ذرات سبک‌تر مانند لپتون تائو و لپتون مائون، مشاهده کردند.

اتاق‌های مخفی در هرم جیزه مصر

هرم جیزه مصر

همیشه این احتمال وجود داشت که در زیر هرم بزرگ جیزه در مصر، راهروها و اتاق‌های مخفی وجود دارد که باستان‌شناسان و سارقان از آنها بی‌خبر بودند. اکنون محققان سندی واقعی از وجود حفره‌های خالی در این هرم را به دست آورده‌اند. این حفره‌های خالی مرموز در پس رخ شمالی هرم قرار دارد و حفره‌ای دیگر نیز در حاشیه شمال شرق کشف شده‌ است که هردو به‌طور کامل از راهروی اصلی و فضای داخلی مقبره‌های هرم جیزه جدا هستند. هرم بزرگ جیزه که به هرم خوفو نیز معروف است، تقریبا ۴۵۰۰ سال پیش توسط فرعون خوفو ساخته شده ‌است.

ارتفاع این هرم زمانی که احداث شد ۱۴۶ متر بود و از بزرگترین سازه‌ی مصر به شمار می‌رفت. محققان با استفاده از تکنیک‌های شبیه‌سازی سه بعدی و تصویربردای رادیوگرافی،‌ اکنون درجایی که در حالت معمولی باید دیوار وجود داشته‌باشد،‌ فضاهایی خالی یافته‌اند. یکی از حفره‌های کشف شده ۱۰۵ متر بالاتر از کف هرم در بخش شمال شرق قرار داشته و دیگری نیز در نزدیکی در ورودی دیده شده‌ است و هنوز هیچ مدرکی درمورد ارتباط بین این فضاها وجود ندارد. اکنون محققان می‌کوشند تا شکل، ‌اندازه و موقعیت دقیق این اتاق‌ها را مشخص کنند.

سیاره نهم و دهم منظومه‌ی شمسی

کشف سیاره دهم

در سال ۲۰۱۶ دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) خبر از کشف سیاره‌‌ی نهمی دادند که ۱۰ برابر بزرگ‌تر از زمین بوده و در فاصله‌‌ای ۲۰ برابر دورتر از نپتون به دور خورشید می‌چرخد. دانشمندان با بررسی اجرام یخی در کمربند دوردست کویپر متوجه شده‌اند که در لبه‌ی منظومه‌‌ شمسی، جرمی به اندازه‌ی مریخ وجود دارد که احتمالا سیاره دهم است که دور خورشید می‌چرخد. اجرامی که در کمربند کویپر قرار دارند به‌اندازه‌ی کافی از دیگر سیاره‌های سامانه خورشیدی فاصله دارند و این یعنی گرانش عظیم سیاره‌های بزرگ نمی‌تواند روی این اجرام تاثیر بگذارد که با پیشرفت‌هایی حاصل شده می‌توان حرکات این اجرام را پیش‌بینی کرد.

کاترین ولک و رنو مالتوتا گزارش داده‌اند که در آن‌سوی فاصله‌ ۵۰ واحد نجومی، کجی مداری اجرام کمربند کویپر به‌طور میانگین به اندازه‌ی ۸ درجه با پیش‌بینی‌ها تفاوت دارد. وولک می‌گوید این یعنی به جز سیاره‌ فرضی نهم، باید یک سیاره‌ دهم هم وجود داشته باشد. سیاره‌ی دهم برای پدید آوردن این انحراف‌های مداری باید دارای جرمی به اندازه‌‌ی مریخ باشد. اکتشافات سیارات بعدی، به بشریت، گستردگی جهان و اینکه چیزهای زیادی برای کشف وجود دارد را نشان داد؛ اما این کشفیات عموما دیدگاه بشر را مثل کشفیات کوپرنیک و گالیله یا انیشتین را تغییر ندادند.

راز هیولای تالی (Tully)

هیولای تالی

با وجود اینکه دانشمندان بعد از تحقیقات فراوان توانسته‌اند مهره‌دار بودن و اسرار علمی این جانور دریایی عجیب و غریب را مشخص کنند اما هنوز اطمینان ندارند که این هیولا یک ماهی است یا نه. آنها نام این جانور دریایی را «هیولای تالی» نام‌گذاری کرده‌اند که متعلق‌ به رده‌ی Tullimonstrum باستانی است و محققان تصور می‌کنند که تقریبا ۳۰۰ میلیون سال قبل در آب‌های ساحلی کم‌عمق و گل‌آلود در می‌زیسته‌اند. فقط یک گونه از این رده با نام T. gregarium شناخته شده است و دانشمندان توانسته‌اند فسیل‌های این جانور تنها در ایلینویز کشف کنند. محققان فسیل‌های گوناگونی از این جانور را در این منطقه پیدا کردند و صدها فسیل را بعد از کشف اولیه این گونه‌ها در دهه ۱۹۵۰ به موزه «فیلد» واقع در شیکاگو منتقل کردند.

در بازسازی‌هایی که روی فسیل از این جانور به دست آمده است، هیولای تالی باله‌هایی شبیه ماهی مرکب، چشم‌پاهایی شبیه خرچنگ دارد و آرواره آن روی زائده‌ای عصا مانند قرار گرفته است. محققان معتقدند که به هم‌ریختگی قسمت‌های مختلف بدن این جانور قابل مقایسه با نرم‌تنان و بندپایان مانند کرم‌هاست و به تازگی اعلام کرده‌اند که این جانور مانند مهره‌دارانی چون مارماهی‌هاست. با این اوصاف، طبقه‌بندی این جانور دریایی در گروهی خاص کار بسیار دشواری است. البته، محققان معتقدند که تنها وجود ملانوسام (که ملانین تولید و ذخیره می‌کنند) در چشم‌های این جانور به معنی قرار گرفتن آن در گروه مهره‌داران نیست زیرا بسیاری از مهره‌داران نیز دارای چشم‌های پیچیده‌ای هستند.

فوران‌های رادیویی تند (FRB)

فوران‌های رادیویی تند

منبع فوران‌های رادیویی تند (FRB) هنوز پس از یک دهه پیدا شدنشان، معلوم نیست و یکی از اسرار علمی به حساب می‌آید. اکثر FRBها توسط آرسیبو (Arecibo)، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین رادیوتلسکوپ فعلی روی زمین که حدود چندین برابر قدرتمندتر از تلسکوپ پارکس استرالیاست، دریافت شده‌اند. برآورد می‌شود که هر روزه چندین هزار FRB در سرتاسر آسمان رخ می‌دهد. ما هنوز چیز زیادی در مورد امواج رادیویی سریع یا همان FRBها نمی‌دانیم و دلیل آن نیز رایج نبودن آن‌ها نیست. پژوهشگران می‌گویند روزانه به‌طور متوسط ۲۰۰۰ امواج رادیویی سریع در سرتاسر عالم پخش می‌شود اما این امواج به حدی گذرا هستند که ما نمی‌توانیم آن‌ها را تشخیص دهیم.

دانشمندان در سال ۲۰۰۷ بود که توانستند برای نخستین‌بار امواج رادیویی سریع را کشف کنند و تا اوایل سال جاری میلادی تجهیزاتی که در اختیار داشتند به حدی سریع نبودند که بتوانند این سیگنال رادیویی مرموز را درست در لحظه‌ای که دریافت می‌شوند، ببینند. در ماه مارس سال ۲۰۱۵، ۱۰ سیگنال فضایی تکرار شونده شناسایی شدند این‌ها نخستین سیگنال‌هایی هستند که منبع آن‌ها جایی در خارج از کهکشان راه شیری است و آ‌نها برخلاف هر آنچه که تا به این لحظه دیده‌ایم، دارای یک الگوی تکرارشونده هستند. تمام ۱۰ سیگنالی که از فضا ارسال شده بودند توسط رادیو تلسکوپ آرسیبو دریافت شدند.

ابتدا ۶ سیگنال با فاصله ۱۰ دقیقه‌ای از یک‌دیگر دریافت شدند و سپس ماه بعد، ۴ سیگنال دیگر نیز توسط رادیو تلسکوپ دریافت شدند و منبع همگی آن‌ها نیز دقیقا یک منطقه از فضا بود! وقتی که دانشمندان این الگوی خارق‌العاده را مشاهده کردند، کنجکاو شدند و تصمیم گرفتند که به داده‌های قبلی نیز نگاهی بیاندازند، آن‌ها به هنگام بررسی داده‌ها متوجه شدند که در سال ۲۰۱۲ یک موج رادیویی سریع دریافت شده که منبع آن نیز دقیقا همان منطقه خاص از فضا است.

کاهش نور ستاره‌‌ی KIC 8462852

ستاره‌‌ی KIC 8462852

معمولا زمانی که ستاره شناسان شاهد ضعیف شدن نور در یک ستاره دوردست می شوند، می‌دانند که ناشی از عبور یک سیاره به دورش است و این یک امر کاملا عادی است. اما الگوی کاهش نور ستاره KIC 8462852 اصلا شبیه به بقیه نیست! این کاهش نور غیرعادی و آشکار نشانگر این است که گویی یک دسته از اشیا نزدیک به هم در حال گردش به دورش هستند. چنین الگویی قبلا هرگز دیده نشده بود و منجربه برخی نظریه پردازی‌های خیالی گردیده است. مونتت و سیمون ۵۰۰ ستاره‌‌ی اطراف KIC 8462852 و ۵۰۰ ستاره دیگر که از لحاظ اندازه و ترکیبات شبیه آن بودند را بررسی کردند تا ببینند آیا روشنایی آنها هم در امتداد خطوط زمانی مشخص کاهش می‌یابد یا خیر؛ هیچکدام از آنها چنین الگویی نداشتند و این پدیده یکی از عجیب‌ترین اسرار علمی است.

دانشمندان اکنون می‌دانند که نه‌تنها نور این ستاره به‌ صورت تصادفی کاهش پیدا می‌کند بلکه این کاهش نور گاهی به ۲۰ درصد می‌رسد که این کاهش نور طی ۱۰۰ سال اخیر افزایش پیدا کرده است. به‌عنوان مثال برخی نظریه‌پردازان امکان وجود بیگانگان هوشمند را پیشنهاد می‌دهند و اظهار می‌کنند که احتمالا این دسته از اشیا ابرسازه‌هایی ساخته‌ی بیگانگان فضایی است تا انرژی این ستاره را مهار کنند.

هواپیمای مرموز فضایی X-37B

هواپیمای فضایی X-37B

هواپیمای فضایی X-37B پس از ۷۱۸ روز گردش به دور زمین سال گذشته در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا فرود آمد. این هواپیما در جولای ۲۰۱۱ میلادی از زمین برخاست و سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار فرود آمد. X-37B که تقریبا شبیه یک هواپیمای کوچک به نظر می‌رسد، برای نخستین بار به جای کالیفرنیا در فلوریدا فرود آمد. این سازه پیشرفته توانست ماموریت طولانی مدتش را در مدار زمین با موفقیت به پایان برساند و رکوردی نزدیک به دو سال را از خود بر جای بگذارد. اما این فضاپیمای بدون سرنشین این همه مدت در فضا چه می‌‌کرد؟ اولین ماموریت نیروی هوایی موسوم به OTV-4 در آوریل ۲۰۱۰ آغاز شد و عموم مردم به این ماموریت مشکوک شدند.

وقتی چند ناظر آماتور گزارش دادند هواپیمای بدون سرنشین هر چهار روز یک بار بالای یک منطقه خاص پرواز می‌‌کند، اوضاع بدتر شد. هواپیمای بدون سرنشین X-37B درواقع، شبیه به شاتل فضایی بازنشسته ناسا، البته در اندازه‌ای کوچک‌تر است که قادر به انجام ماموریت‌های طولانی مدت در مدار زمین است. در حال حاضر هیچ پاسخ دقیقی برای این سوال اسرار علمی وجود ندارد. نیروی هوایی ایالات متحده می‌گوید این هواپیمای فضایی به کاهش ریسک، آزمایشات و توسعه عملیاتی فناوری‌های حمل و نقل فضایی با قابلیت استفاده مجدد می‌پردازد.

حفره‌های پنیری شکل مریخ

حفره‌های مریخ

گاهی اوقات مدارگرد شناسایی مریخ ویژگی عجیب و غریبی را به تصویر می‌کشد که معمای سرگرم‌کننده‌ای را برای ستاره‌شناسان به ارمغان می‌آورد؛ یکی از پدیده‌های اسرار علمی فرورفتگی توخالی دایره شکل است که اوایل امسال دیده شد. قطب جنوب مریخ در فصل تابستان به سر می‌برد، خورشید در آسمان به اندازه کافی پایین است تا سایه‌های روی سطح سیاره را تشدید کند و باعث شود ویژگی‌های ظریف بیشتر به چشم بیایند. با این حال سوسویی از نور در ته گودال وجود دارد که نشان‌‌دهنده وجود تکه‌ای یخ در این گودال است. اطراف چاله را قطعاتی از دی‌اکسیدکربن یخ‌زده پر کرده است.

گمان می‌رود حلقه‌های داخل یخ، محلی است که یخ خشک زیر گرمای نور خورشید تابستانی به گاز تصعید شده است و چیزی که ستاره‌شناسان آن را «پنیر سوئیسی» می‌نامند را به جای گذاشته است. مدارگرد شناسایی مریخ از سال ۲۰۰۶ در حال گردش به دور سیاره سرخ بوده و تصاویر پرجزئیاتی را از سطح این سیاره به زمین مخابره کرده است. این تصاویر نشان‌دهنده محیطی پویا است، جایی که گرد و غبار بیداد می‌کند، شن و ماسه همه جا را پوشانده است و گاهی هم تکنولوژی‌های زمینی به چشم می‌خورد که در حال جمع‌آوری گرد و غبار است.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب ۱۰ مورد از بزرگترین اسرار علمی سال ۲۰۱۷ که بدون پاسخ باقی‌ مانده‌اند در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :۱۰ مورد از بزرگترین اسرار علمی سال ۲۰۱۷ که بدون پاسخ باقی‌ مانده‌اند
http://mofidestan.ir/10-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%b1-%d8%b9%d9%84%d9%85%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d9%84-2017-%da%a9%d9%87-%d8%a8%d8%af/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 26 مهر 1397 03:47 ق.ظ
Hey would you mind sharing which blog platform you're working with?
I'm going to start my own blog in the near future but
I'm having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design and style
seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!
پنجشنبه 26 مهر 1397 02:16 ق.ظ
This is the perfect webpage for anyone who wishes to understand this
topic. You know a whole lot its almost tough
to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
You definitely put a new spin on a subject that
has been discussed for ages. Wonderful stuff, just great!
چهارشنبه 25 مهر 1397 11:35 ق.ظ
There are thousands of blogs obtainable just like yours expecting the same task that are generally.
Secondly, crucial to gather information on marketing specialized
tools. A keyword rich file name will do about the same thing.
سه شنبه 24 مهر 1397 04:24 ق.ظ
What i do not understood is actually how you are no longer actually much more smartly-preferred than you may be right now.
You are so intelligent. You recognize thus considerably in the case of this subject, made me in my opinion believe it from so many numerous angles.
Its like men and women aren't interested except
it is something to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent.
All the time deal with it up!
شنبه 21 مهر 1397 03:57 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely excellent.
I actually like what you have acquired here, certainly like what you are
saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you
still care for to keep it smart. I cant wait to read
much more from you. This is really a tremendous site.
پنجشنبه 19 مهر 1397 07:09 ق.ظ
I go to see every day some blogs and sites to read
articles or reviews, however this weblog gives feature based
articles.
چهارشنبه 18 مهر 1397 08:51 ب.ظ
Thanks on your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you're
a great author. I will remember to bookmark your blog and definitely will come back down the road.

I want to encourage one to continue your great work, have a nice afternoon!
چهارشنبه 18 مهر 1397 08:30 ب.ظ
You're a very valuable internet site; couldn't make
it without ya!
چهارشنبه 18 مهر 1397 08:05 ب.ظ
Great web site! It looks very professional!
Keep up the helpful job!
چهارشنبه 18 مهر 1397 07:48 ب.ظ
Thank you so much for sharing your good site.
سه شنبه 17 مهر 1397 09:53 ب.ظ
Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what
I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.

I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any tips and hints for rookie blog writers?
I'd genuinely appreciate it.
سه شنبه 17 مهر 1397 09:40 ب.ظ
What's up mates, good piece of writing and pleasant urging commented at this place, I am actually enjoying by these.
سه شنبه 17 مهر 1397 09:10 ب.ظ
It is the best time to make a few plans for the long run and it's time to be happy.
I've learn this put up and if I may just I desire
to suggest you few interesting issues or tips. Perhaps you can write next articles relating to this article.
I want to read more things about it!
سه شنبه 17 مهر 1397 09:01 ب.ظ
Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?

I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless think of if you added some great photos or videos to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with images
and videos, this website could certainly be one of the most beneficial in its niche.

Great blog!
سه شنبه 17 مهر 1397 08:29 ب.ظ
Wow! This blog looks just like my old one! It's on a totally different subject but it has pretty much
the same page layout and design. Outstanding choice of
colors!
سه شنبه 17 مهر 1397 07:43 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the
post. I will certainly comeback.
سه شنبه 17 مهر 1397 07:39 ب.ظ
Superb blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you propose starting with a free platform
like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused ..

Any recommendations? Bless you!
سه شنبه 17 مهر 1397 05:36 ب.ظ
Hey there! This is my first visit to your
blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!
سه شنبه 17 مهر 1397 02:59 ب.ظ
Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
It will always be interesting to read through articles from
other authors and practice something from their web sites.
یکشنبه 15 مهر 1397 07:00 ب.ظ
Hi there colleagues, how is all, and what you would like to say regarding this post, in my view its actually
remarkable in support of me.
یکشنبه 15 مهر 1397 12:52 ب.ظ
Thanks, this site is very practical.
یکشنبه 15 مهر 1397 11:55 ق.ظ
Simply wish to say your article is as astonishing.

The clarity in your post is just great and that i can assume you're an expert on this subject.
Well with your permission allow me to snatch your feed to stay up to date with drawing close post.
Thank you one million and please carry on the gratifying work.
یکشنبه 15 مهر 1397 11:46 ق.ظ
Thanks for furnishing like great post.
پنجشنبه 12 مهر 1397 03:16 ب.ظ
Thank you for sharing this good internet site.
پنجشنبه 12 مهر 1397 01:47 ب.ظ
Thanks pertaining to supplying this type of wonderful information.
پنجشنبه 12 مهر 1397 01:02 ب.ظ
thank so much for your website it helps a whole lot.
پنجشنبه 12 مهر 1397 12:01 ب.ظ
Great internet site! It looks really good! Maintain the helpful work!
پنجشنبه 12 مهر 1397 11:59 ق.ظ
Really insightful....looking onward to visiting again.
پنجشنبه 12 مهر 1397 11:22 ق.ظ
You've got astonishing information in this article.
پنجشنبه 12 مهر 1397 10:56 ق.ظ
Love the site-- extremely user pleasant and lots to see!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :